Menu

pre jazdcov Enduro a Cross

Ste fanúšikom terénnej jazdy? Určite si nájdete niečo pre seba a svoje enduro.

Najobľúbenejšie výrobky

Motocyklové zdviháky

Crossové a enduro bicykle je potrebné servisovať častejšie ako bicykle v iných triedach. Jazda v náročných podmienkach, veľké zaťaženie motora a ostatných komponentov, nehovoriac o menších a väčších pôdach, ktoré sú v teréne na dennom poriadku, sú okolnosti, ktoré podporujú poruchy. Servis terénneho motocykla uľahčuje robustný krížový/enduro zdvihák. Robustná oceľová konštrukcia, ergonomická rukoväť, ktorá umožňuje pohodlné zdvíhanie vozidla, a povrchová úprava vo farbe vašej obľúbenej značky - to sú charakteristické znaky dobrých krížových/enduro zdvihákov na motocykle. Ak chcete motorku spustiť šetrne, odporúčame vybrať si krížový/enduro zdvihák so zabudovaným tlmičom nárazov. Pri výbere krížového/enduro zdviháka venujte pozornosť kompaktnej konštrukcii. Koniec koncov, keď sa chystáte na súťaž alebo motokrosovú trať, nechcete so sebou vláčiť veľký kus vybavenia. Rastúci počet crossových/enduro zdvihákov na motorku na trhu znamená, že výrobcovia si navzájom konkurujú v oblasti ergonómie a komfortu a ponúkajú veľmi dobré výrobky za rozumné ceny.

Každý, kto aspoň raz jazdil v teréne alebo na motokrosovej trati, vie, aký je tento šport nepredvídateľný. Pády, kamene vyletujúce spod kolies iných motoriek a opierky nôh zarývajúce sa do chodidla po každom pristátí na neistom teréne - to sú len niektoré z nebezpečenstiev, s ktorými sa musia vyrovnať motokrosové/enduro topánky. Dobrá crossová topánka by mala chrániť členkový kĺb pred vyvrtnutím a vykĺbením, mať podrážku, ktorá umožňuje bezpečné opretie chodidla o stupačky, a byť ergonomicky navrhnutá tak, aby ovládanie radiacej a brzdovej páky nebolo žiadnym problémom. Motocyklové topánky na enduro a cross samozrejme nie sú len o bezpečnosti, ale aj o pohodlí pri nosení. Pri výbere motorkárskych topánok na enduro/cross venujte pozornosť prispôsobeniu sa nohe, systému vetrania a typu materiálu použitého na vnútornej strane. Nezabudnite na štýl! Crossové/enduro topánky by mali dobre vyzerať. Nech už je váš šatník na motorku a off-road akýkoľvek, určite nájdete tie správne topánky na cross/enduro. Výrobcovia si konkurujú nielen kvalitou použitých materiálov a inovatívnymi riešeniami, ale aj dizajnom a farebnými verziami cross/enduro topánok. Žiarivé farby, tlmené vintage tóny alebo snáď klasická čierna s chrómovými prackami? Čo sa týka výberu, crossové a enduro topánky prekonávajú všetky očakávania.

Oblečenie

Jazdíte v teréne? Mali by ste sa vybaviť dobrým enduro oblečením, ktoré vám zaistí pohodlie a bezpečnosť pri horúčavách. Pri výbere enduro oblečenia venujte pozornosť niekoľkým faktorom vrátane pohodlia, dizajnu a kvality vyhotovenia. Nesmiete však zabúdať, že enduro alebo crossové oblečenie musí v prvom rade čo najviac minimalizovať zranenia pri páde alebo brodení sa krovím. Preto pri hľadaní vysnívaných kusov enduro oblečenia venujte pozornosť certifikáciám a materiálom chráničov/ochranných prvkov v nárazníkoch, kolenných chráničoch, ortézach, pancieroch atď. Nezabudnite, že crossové oblečenie nie sú len chrániče, ale aj rukavice, blúzy, nohavice a bundy. V ich prípade sa môžete vyblázniť so štýlom a konkrétne kusy oblečenia zladiť napríklad s motorkou. Enduro/cross oblečenie vždy prekvapovalo farebnými kombináciami a dizajnom, čím sa odlišuje od motocyklového oblečenia určeného na asfaltové cesty alebo dlhé vzdialenosti. Crossové oblečenie vám umožní na 100 % vyjadriť svoju povahu a vyniknúť na motokrosovej trati alebo v teréne jedinečným vzhľadom - s naším oblečením urobíte dojem! Nájdete tu crossové a enduro oblečenie od celého radu renomovaných výrobcov, ako sú Fox, Leatt a Thor.

Okuliare na motorku

Krížové okuliare sú nevyhnutnou súčasťou výbavy každého, kto sa vydáva mimo vyšliapaných ciest do požiarnického terénu. Poskytujú bezpečnosť aj pohodlie pri jazde v teréne. Enduro okuliare by mali mať zorník odolný proti poškriabaniu a odlamovací nástavec, ktorý v zlomku sekundy obnoví plnú viditeľnosť - nevieme si bez nich predstaviť súťaženie! Pri jazde v náročných podmienkach oceníte aj dobrú priedušnosť crossových okuliarov. Tvar rámu a tesniaca pena minimalizujú tlak a obmedzujú vnikanie prachu pod okuliare. Pri výbere vysnívaných enduro okuliarov venujte pozornosť aj remienku. Mal by byť pevný a mať silikónový povlak, aby crossové/enduro okuliare bezpečne držali na vašej prilbe.

Crossové a enduro motorky si vyžadujú častejšie opravy, servis a výmenu dielov ako asfaltové motorky. Je to však nevyhnutnosť, ktorú znášame s úsmevom na perách. Koniec koncov, všetky tieto poškodenia a zadreté piesty sú spôsobené práve tým, čo máme najradšej - rozpálením v teréne! Pri výbere dielov pre cross alebo enduro sa riaďte nielen cenou, ale aj kvalitou vyhotovenia. Piesty, krúžky, pneumatiky a komponenty odpruženia sú len niektoré z crossových/enduro dielov, ktoré sa premietajú do vášho výkonu na motokrosovej trati a pôžitku z jazdy v teréne. Medzi najčastejšie vymieňané enduro diely patria spotrebné komponenty, ako je vzduchový filter a motorový olej - nezanedbávajte ich a vaša motorka sa vám odvďačí bezchybným výkonom. Stojí za zmienku, že pri crossových/enduro motorkách (najmä pri dvojtaktných motocykloch) sa intervaly výmeny jednotlivých crossových/enduro dielov nepočítajú na kilometre, ale na hodiny - a tak je výmena piestu otázkou niekoľkých desiatok hodín, nie niekoľkých tisíc kilometrov. Medzi najlepších výrobcov dielov pre cross a enduro patria spoločnosti D.I.D a Afam (reťaze a hnacie kolesá motocyklov), WP (odpruženie), KN (vzduchový a olejový filter) a Brembo (brzdy). V Gmoto nájdete veľký výber enduro a crossových dielov pre motocykle špičkových značiek, ako aj pre lacné crossové a enduro motocykle z Číny s objemom 50, 125 a 250 ccm

Pneumatiky

V teréne je nevyhnutná dobrá trakcia. Bez ohľadu na to, či jazdíte na motokrosovej trati alebo na lesných cestách, oplatí sa mať dobré crossové/enduro pneumatiky. Aké by mali byť crossové a enduro pneumatiky? Základom je účinné samočistenie, dezén, ktorý poskytuje dobrú priľnavosť v zákrutách a pri brzdení, a cestná homologizácia (ak plánujete jazdiť po verejných komunikáciách). Pri výbere enduro pneumatík si odpovedzte na otázku, na akom type povrchu budete jazdiť najčastejšie. Mnohí výrobcovia majú v ponuke crossové/enduro pneumatiky určené na mäkký, stredne tvrdý a tvrdý povrch. To znamená, že niektoré enduro pneumatiky sú najvhodnejšie na piesok a blato a iné na kamenisté cesty alebo skaly. Pri nákupe tomu určite venujte pozornosť, aby ste si mohli vychutnať dobrú ovládateľnosť, bezpečnú jazdu a čo najlepší zážitok z jazdy v teréne.

Powiedzmy sobie szczerze — motocykliści to gadżeciarze! Akcesoria do motocykli cross i enduro to nieodłączny element zamiłowania do offroadu. Pomagają nam zdobywać lepsze miejsca na zawodach (np. manetki o doskonałym chwycie), chronią nasze motocykle przed uszkodzeniami (np. osłona pod silnik enduro) oraz ułatwiają serwis i naprawy (np. korek wydechu czy podnośnik cross/enduro). Co więcej, akcesoria cross/enduro pozwalają spersonalizować posiadany sprzęt — okleiny, naklejki, akcesoryjne owiewki czy powiększony zbiornik paliwa to dopiero początek. Szukasz akcesoriów do swojego motocykla cross/enduro? Jesteś w dobrym miejscu, bo mamy ich cały magazyn!

Vyrážate do terénu alebo na motokrosovú trať? Potrebujete robustnú prilbu na cross-country, ktorá ponúka vysokú úroveň bezpečnosti a jazdného komfortu. Dobré prilby na korzovanie sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, účinným systémom vetrania a dôstojnou konštrukciou (napr. viacvrstvová škrupina z rôznych vlákien). Prilby na cross a enduro by navyše mali mať hľadáčik, ktorý chráni pred slnkom a kamienkami odletujúcimi spod kolies iných motoriek, čím sa zvyšuje bezpečnosť jazdy. Pri výbere vysnívanej enduro/crossovej prilby venujte pozornosť aj zapínaniu. Mnohí z nás si nevedia predstaviť jazdu v teréne bez DD zapínania - našťastie ide o veľmi obľúbené riešenie. Celkovo možno povedať, že prilby na cross nie sú len o štýle, vďaka ktorému vyniknete v teréne a na motokrosovej trati, ale predovšetkým o bezpečnosti a pohodlí pri jazde mimo spevnených ciest.

Termoaktívna bielizeň

Termoprádlo si už niekoľko rokov získava popularitu medzi terénnymi motocyklistami. Spočiatku výrobcovia svoje výrobky zameriavali na tých, ktorí vyrážajú na cesty v chladnejšom počasí, ale časom sa na trhu začala objavovať termoprádlo, ktoré zvyšuje tepelný komfort aj v letných horúčavách. V súčasnosti je termoprádlo pokročilým výrobkom, ktorý je nevyhnutnou prvou vrstvou motocyklovej výbavy - pre motokrosových a enduro jazdcov, ako aj pre cestných motorkárov. Termoprádlo účinne vytláča vlhkosť von, čo v kombinácii s ventilačnými zónami a bezšvovou konštrukciou zaručuje vysokú úroveň pohodlia bez ohľadu na terén alebo tempo jazdy. Navyše, keď sa vydáte na enduro výlet, termoprádlo sa dobre kombinuje s inými aktivitami, takže budete môcť bez obáv vyraziť na trekking alebo lezenie bez toho, aby ste sa museli prezliekať. Na druhej strane je termoprádlo nepostrádateľnou výbavou pri lyžovaní alebo snowboardingu, najmä súpravy vyrobené z merino vlny.

Chrániče

Krížové chrániče sú nevyhnutné, ak sa chcete vrátiť z výletu v teréne v jednom kuse a pokračovať vo svojej terénnej záľube. Chrániče, ortézy, nárazníky, stabilizátory krku a panciere - výber krížových chráničov je obrovský, čo znamená, že existuje aj veľa spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť. Najobľúbenejšie enduro chrániče sú od značiek ako Fox, Leatt a Acerbis. Pri výbere krížových chráničov venujte pozornosť certifikácii chráničov, systému vetrania a kvalite vyhotovenia. Pamätajte, že čím tvrdšie jazdíte a čím pôsobivejšie akcie na motokrosovej trati robíte, tým viac by ste sa mali vyzbrojiť a siahnuť po kvalitnejších crossových chráničoch. Ďalšími kritériami pri kúpe enduro chráničov sú systémy zapínania a vzhľad. Rovnako ako ostatné crossové/enduro chrániče (napr. prilby a topánky), aj crossové chrániče majú fenomenálny štýl a rozmanité farebné verzie.

Počas enduro výletov a intenzívneho tréningu na motokrosovej trati je dobré zabezpečiť dostatočnú hydratáciu, najmä v letných horúčavách. Ideálnym riešením je enduro batoh s camelbakom, t. j. mechúrom zabudovaným do vnútornej časti batohu. Pri výbere enduro batohu sa riaďte nielen kapacitou vodnej nádrže, ale aj samotným batohom. Tá sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 8 až 25 litrov, čo vám umožní nosiť základné crossové/enduro príslušenstvo, bundu do dažďa, náhradné rukavice alebo fotoaparát/telefón. Crossové/enduro batohy si svojou prepracovanosťou a pohodlím pri nosení v ničom nezadajú s trekingovými batohmi, navyše sa vyvíjajú modely špeciálne určené pre konkrétne motocyklové športy. Dobrý enduro/cross batoh sa vyznačuje nepremokavými zipsami, rezervoárom s objemom aspoň 2 litre a ergonomickým systémom popruhov, ktorý neobmedzuje pohyb pri jazde alebo pri nosení po zosadnutí. Špičkový enduro/cross batoh navyše môže mať certifikovaný chránič chrbta na zvýšenie bezpečnosti pri jazde v náročnom teréne. Medzi najobľúbenejších výrobcov, u ktorých nájdete parádny enduro alebo crossový batoh, patria Kriega, Acerbis a Leatt. Pri výbere crossového batohu na dlhší výlet do terénu si určite pozrite modely od spoločnosti Leatt, ktorá vydala rad crossových/enduro batohov s hlavným priestorom, ktorý pojme až 25 litrov!